РИМ 8МИ МАРТ

Сподели :

Facebook
Twitter
LinkedIn

РИМ ВАТИКАН – БАРИ – НЕАПОЛ  

Сите патишта водат во РИМ Вечниот Град кој е музеј на отворено за милионите туристи кои го посетуваат. Седиштето на “светата столица” – Ватикан е во самото срце на Рим, каде се наоѓа најголемиот христијански храм во светот – ”Св. Петар”, седиште на сите цркви.

08.03.23 Поаѓање на групата во 15 ч се патува преку Игуменица за Бари. Поаѓање во 23 ч со брод од Игуменица за Бари (Италија).

09.03.23 Пристигнување во Бари во утринските часови и посета на црквата Св. Никола каде се наоѓаат моштите на православниот светец. Продолжување за Рим.Попладнето  разглдеување на Рим со локален водич: Римскиот Форум, Колосеумот, Форумот на цар Трајан, Капитол, плоштадите Венеција и Еспанија, Шпанските скали, Фонтана Ди Треви… Сместување во хотел кај Рим. Ноќевање.

10.03.23 Појадок. Факултативно разгледување на Ватикан со локален водич: Ватикан -ските музеи, цр Св. Петар, Сикстинската Капела… Факултативна посета на паркот Тиволи-со влез во вила Де Есте. Слободно попладне во центарот на Рим..Потоа посета на трговски шопинг центар и враќање вo хотел. Ноќевање.

11.03.23 Појадок. Поаѓање за Неапол, разгледување на знаменитостите на градот: Кралската палата, плоштадот и црквата Сан Франческо Ди Паола, најстариот активен театар Сан Карло,замоците Кастел Нуово и Кастел дел Ово…. Продолжување за Бари, од каде вечерта се поаѓа со брод за Игуменица.

12.03.23 Рано утрото пристигнување во Игуменица, а во Македонија во пладневните часови.

Цена: 14900 ден. промо цена за резервации до 27.02.2023, редовна цена 15900ден.

 Во цената е пресметано:

 • превоз со туристички автобус на дадената релација
 • превоз со брод Игуменица – Бари на “DECK” и бродска такса
 • сместување во  Hotel Villa Vecchia 4* – 2 ноќевања со појадок
 • разглед на Рим со локален водич
 • попатна посета на Бари и Неапол
 • организација и придружник за врене  на екскурзијата

 

Во цената не е пресметано:  

 • задолжително здравствено патничко осигурување – без франшиза – 300 денари
 • превоз, влез и разглед со слушалки на Ватикан со локален водич – 30 евра
 • превоз и влез до вила Де Есте во паркот Тиволи – 20 евра
 • доплата за кабина Игуменица-Бари: 30 еур по лице во 1/4 кабина, 40еур во 1/3 и 55еур во 1/2 кабина во 1 правец (плаќање при резервација во агенција)
 • влезници за културно – историските споменици

 

Напомена: Рок на пријавување до 01.03.2023 година.
Збогатете ги вашите доживувања со едно незаборавно патување.
Т. А. БРАН ТУРС Ви го честита 8 – ми Март денот на жената.
За овој аранжман важат општите услови за патување на Т. А. Бран Турс и СКТМ.

Останати Понуди