Манастир ОСТРОГ-Манастир ДАЈБАБЕ и БУДВА-30.09 / 01.10.2023

Сподели :

Facebook
Twitter
LinkedIn

Манастир  ОСТРОГ

 Манастир ДАЈБАБЕ и  БУДВА  

30.09 / 01.10.2023

30.09.2023. Поаѓање во 00:15 ч. со автобус од пред агенција Бран,на гр.премин Чафасан,па преку Тирана-Албанија за ЦрнаГора.Пристигнување во Црна Гора во утринските часови,пауза и посета на  трговскиот шопинг центар Делта Сити во Подгорица. Потоа се продолжува за Острог со попатна посета на Манастирот Дајбабе,црквата посветена на Успение на Пресвета Богородица, изграден 1897г.Манастир,на основа на чудесните видувања на овчарот Петко.Манастирот е со необичен изглед, претежно закопан во пештера.Потоа се продолжува за Острог, пристигнување и посета на Манастирот Василие Острошки, кој е сместен во карпест планински масив и е најголемо Црногорско светилиште и манастир на Балканот. Основан од Василије во 17 век и се верува дека моштите на Св. Василије Острошки се чудотворни и се наоѓаат во Горниот Манастир. Бесплатно ноќевање во Манастирот на отворено.

01.10.2023 Поаѓање кон Будва-едно од најатрактивните места во Црногорското приморје, прошетка во стариот дел на Будва каде можат да се видат црквите Св. Иван,Св. Марија… Слободно време во Будва, со можност за КАПЕЊЕ, во зависност од временските услови. Попладнето поаѓање за МК , се поминува покрај туристичките места :Бечичи, Св.Стефан, Петровац,Суто Море,Бар,Улцињ со прекрасна панорама, па преку Албанија, ноќно возење со попатни паузи, пристигнување во Прилеп во ноќните или раните утрински часови на 02.10.2023г.

 

                    Цена: 1900 ден.

 Во цената е вклучено:

автобуски превоз на дадената релација  

посета на Будва,манастирот Дејбабе и Острошкиот манастир 

организација и придружник на патувањето  

      

Во цената не е вклучено:    

– осигурување – без франшиза -120 денари до 65г., 300ден. над 65год. 

 -ноќевање во Острошкиот манастир во дворот (бесплатно) или во соби – доплата по 5 еур по кревет (плаќање на лице место)    

– туристичка такса на Острог – 1еур 

-автобуски превоз од Долниот до Горниот манастир Острог-повратна (2-3еур)-не е задолжително                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

 

Напомена: Рок на пријавување до 26.09.2023 година.

Збогатете ги вашите доживувања со едно незаборавно патување.

За овој аранжман важат општите услови за патување на Т. А. Бран и СКТМ

 

Останати Понуди