ВЕЛИГДЕН ВО ИСТАНБУЛ

Сподели :

Facebook
Twitter
LinkedIn

ВЕЛИГДЕН ВО ИСТАНБУЛ

Истанбул е единствен град во светот сместен на два континента Европа и Азија,чија историја започнува пред 2600 години.Тоа е голем космополитски центар каде што се спојуваат исток и запад.

02.05.24 Поаѓање на групата во 17 ч, преку Грција, ноќно возење со попатни одмори.

03.05.24Пристигнување во Истанбул во утринските часови, сместување во хотел или се оставаат куферите, па смештајот е по разгледот на Истанбул. Разгледување на градот со локален водич: Хиподромот, Султанахмедовата џамија(со влез) , Аја Софија, Топкапи музејот-влез во двор…Слободно време за шопинг во Аксарај и Капали Чаршија. Нокевање.

04.05.2024 Појадок. Со локален водич посета на Цариградската Патријаршија, боемскиот кварт Балат, со стари дрвени куќи во разни бои, со шармантни барови,ресторани.. Факултативна посета на дворецот Долмабахче Сарај-последна резиденција на Отоманскатa  Империја; факултативно Крстарење со брод по Босфорот. Потоа преку мостовите на Босфорот факултативна посета на Азискиот дел Чамлиџе, од каде има прекрасна панорама на Истанбул. Вечерта посета на национален ресторан ГАР, со богата програма и мени на турската кујна.. Ноќевање.                                                                        05.05.2024 Појадок. Напуштање на хотелот , па преку мостот Галата се оди до споменикот на Ататурк на плоштадот Таксим и слободно време за прошетка по Таксим, кој изобилува со палати од 19-ти век, продавници со познати брендови, ресторани… Потоа посета на најпознатата продавница за алва, баклава, локуми….-Коска. На крај, посета на трговскиот шопинг центар Форум и Декатлон, каде освен шопинг може да се посети аквариумот Turkuazoo. Поаѓање за Македонија преку Грција,ноќно  возење со попатни паузи.

06.05.2024 Пристигнување во Македонија во раните утрински часови. 

Последни места по промо цена – 7400 ден.

Редовна цена 8400д.

Во цената е пресметано:

 •  автобуски превоз на дадената релација
 • 2 ноќ/појадок во хотел со 3* во центарот на Истанбул (Лалели)
 •  разгледување на Истанбул со локален водич
 • посета на Цариградската Патријаршија, Балат, Таксим, Коска,Форум….
 • организација и придружник на патувањето                                                                                       

Во цената не е пресметано:                                                                                                                                                                                              –

 • патничко здравствено осигурување – задолжително – 250 ден. до 65г.,над 65г.=400д.
 • факултативно крстарење со брод по Босфорот со водич – 20 € (резер. во агенција)
 • факултативна посета на палатата Долма Бахче со водич – 40 € (резер. во агенција)
 • факултативна посета на Азискиот дел Чамлиџе со водич -10 еур (резер. во агенција)
 • вечера со програма во национален ресторан “ГАР”  – 30 € (резер. во агенција)
 • влезници за други културни историски знаменитости (Аја Софија,Топкапи музеј…)

За реализација на програмата потребен е минимум од 40 патници

Краен рок за пријавување 29.04.2024г.

Т. А. БРАН  ТУРС Ви ги честита Првомајските и Велигденските празници.

Збогатете ги вашите доживувања со едно незаборавно патување                                                      

Останати Понуди